GERMAN COURSE FOR CHILDREN

GERMAN COURSE FOR CHILDREN

€0
Categories:
Reviews:

About this course

You sure agree that the development and progress of the world today can offer endless possibilities of self-improvement to children already at an early age. Children get used to huge amounts of information already when being very young. It is logical that you as a parent try to show the best way how not to get confused and how to use this information for self-development.  We – parents – want to give to our children those possibilities which we ourselves did not have.

MIRTEGO online language tuition for children is an effective way of learning for children of different ages. Learners can be children aged from 6 to 9, as well as pupils in upper years.

The course is intended for

  • children without any preliminary knowledge of English and writing skills;
  • children with preliminary knowledge of English;
  • children who need help and support in acquiring English at school.
learn

What is YOUR child going to acquire during the course?

  • Ability to communicate on definite topics
  • Your child will increase his/her vocabulary
  • Ability to use correct grammar while communicating
  • Your child will acquire letter writing and text reading skills
  • Ability to communicate in English while travelling abroad

COMMUNICATION

During the lesson the child answers questions, discusses different topics with the teacher and tries to express his/her opinion. The main goal is to make the child speak more than the teacher does, in that way promoting and developing the ability to freely communicate.

EXPERIENCED LECTURER

Will be able to keep child’s attention and to make the child like a foreign language. If something goes wrong we will help to choose a different teacher.

GRAMMAR

The child learns the principles of sentence structure and basic tenses, as well as putting the acquired knowledge into practice when writing and speaking.

GAMES

You sure agree if the child feels interested he/she will learn more. If not – it is difficult to learn and the child can even start not to like school subjects. In our lessons teachers use different kinds of games and entertaining exercises: role plays, word games, learning through songs etc.

NEW VOCABULARY

The child’s range of vocabulary and phrases is impoved during every lesson. The lessons are made to strenghten the new vocabulary and to use it in active communication.

WRITING

Online tuition also includes improvement of child’s writing skills. During our course children write short essays, as well as do exercises to strenghten the topics covered earlier. The improvement of writing skills will let the child to prepare for the school exams!

How do online English lessons take place?

One on one

Lesson with a teacher

30 & 45 & 60 minutes

Duration of one lesson

2-3 times a week

Recommended lesson intensity

From 12,32 EUR

For one lesson

Lecturers

Angļu, vācu un ķīniešu valodas pasniedzēja
Vācu valodas pasniedzēja
Vācu valodas pasniedzēja
great

Feedback

Kursa ietvaros visvairāk ieguvu drosmi sarunvalodas praktizēšanā. Atsvaidzināju zināšanas gramatikā, apguvu no jauna to, ko iepriekš mācoties nebiju sapratusi. Vislabāk patika tas, ka gramatika tika mācīta caur praksi, sarunvalodu un kļūdu analīzi. Paldies, es ieguvu patiesi daudz!

Ļoti zinoša, saprotoša un interesanta pasniedzēja. Priekšmetu pasniedz ar interesantām metodēm. Manas zināšanas pārbaudīja regulāri un neuzbāzīgi. Neko neuzspieda, izvēle paša ziņā. Nopietna attieksme pret klientu.

Ļoti augstu vērtēju pasniedzējas ieguldījumu manu zināšanu attīstībā. Viņa spēja ieinteresēt ne tikai valodas teorijas ievadā, bet arī vācu kultūrā. Uzskatu, ka, pateicoties pasniedzējas darbam, labi apguvu kursa tēmu un esmu guvis gan teorijas pamatus, gan interesi par valodu un mācību procesu, lai turpinātu valodas apgūšanu, ko pilnīgi noteikti darīšu!

Ļoti pārdomāta un labi sastādīta kursu programma. Pozitīvs iespaids par uzņēmumu, darbiniekiem un attieksmi pret klientiem. Ceru nākotnē vēl izmantot “MIRTEGO” pakalpojumus! Novēlu saglabāt esošo darba kvalitāti un turpmāko izaugsmi un attīstību!

Vācu valodas kursa ietvaros visvairāk ieguvu drosmi sarunvalodas praktizēšanā. Atsvaidzināju zināšanas gramatikā, apguvu no jauna to, ko iepriekš mācoties nebiju sapratusi. Vislabāk patika tas, ka gramatika tika mācīta caur praksi, sarunvalodu un kļūdu analīzi. Paldies, es ieguvu patiesi daudz!

Paldies par valodas pasniegšanu! Man bija nepieciešams mācīties, jo vēlos strādāt ārzemēs. Esmu apmierināta. Iesaku nākt uz MIRTEGO arī citiem.

Vācu valoda tikai pusotra mēneša laikā! Paldies pasniedzējai par entuziasmu un spēju tik īsā laikā sniegt pamatīgu bāzi tālākai izaugsmei. Valoda, tā ir bagātība visai dzīvei. Valodu neviena krīze nespēs atņemt!

Vēlētos izteikt sajūsmu par A1 vācu valodas kursiem. Tagad ir ielikts ļoti labs pamats, lai mācītos tālāk un pilnveidotu savas prasmes. Pasniedzējai ir talants iemācīt un pasniegt informāciju tā, lai visi saprot un arī vēlētos iemācīties. Tās bija mācību stundas, kuras pavadītas ar prieku!

Members

Our course begins with the first step for generating great user experiences: understanding what people do, think, say, and feel. In this module, you’ll learn how to keep an open mind while learning.

Total numbers of students in course